Generációk találkozása – Közösségfejlesztés a tyukodi Gyerekházban
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tyukodon, a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság EFOP 1.4.1 projektje által mentorált és szakmailag támogatott „Csodaország Biztos Kezdet Gyerekházban” hagyományőrző szilvalekvárfőzést szerveztek a falu lakói számára. Az alapanyagot – közel másfél mázsa szilvát – a helyi családok saját maguk termesztették és szüretelték.
A 2 napos rendezvény megvalósításában együttműködött a tyukodi Közösségi Ház és az Idősek Otthona is. A sok embert igénylő munka, illetve a hosszú főzés jó lehetőség volt a családok, rokonok, közösségek, generációk megszólítására, erősítésére. Remek közösség formálódott a gyerekház vonzásában, óvodás csoportok és iskolás osztályok is ellátogattak ide, hogy ők is megismerhessék a régi időkben zajló lekvárfőzési fortélyokat. Kiderült számukra, hogy mennyit tanulhatnak az idősebb generációtól.
A Gyerekház, mint jó házigazda vendégül látta nemcsak az idősek otthona lakóit, hanem a helyi könyvtár, az önkormányzat, a védőnői és a gyermekjóléti szolgálat munkatársait, valamint a Tyukodon élő emberek apraja-nagyját.
Mialatt főtt a lekvár, egy harmadik üstben csülökpörkölt is készült, szintén helyi és szabad tartású sertés húsából, és közben népi nótákat énekeltek az idősek. A munkafolyamat (szedés, mosás, válogatás, darálás, ciberézés, sűrítés) két napig is eltartott. Nagy segítséget jelentettek a tapasztalt és serény kezek, valamint a főzéshez kölcsönkapott eszközök, mint például: a katlanok és az üstök, melyek közül az egyik több mint száz esztendős és rézből készült.
A másfél mázsa szilvából közel hatvan üveg lekvár lett, amelyet természetesen a résztvevőknek ajándékoztak a szervezők.