Családon belüli erőszak – gyermekbántalmazás és a rendszer válaszai – az EFOP1.4.1 projekt műhelysorozata
A Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság kiemelt, EFOP 1.4.1 „Integrált gyermekprogramok szakmai támogatása” projektje 2020 decemberében és 2021 januárjában, 6 járásra kiterjedő online műhelysorozatot indított a „Családon belüli erőszak – gyermekbántalmazás és a rendszer válaszai” címmel. A szakmai előadó Dr. Solt Ágnes, az Országos Kriminológiai Intézet Bűnözéskutatási és Elemzési Tudományos Osztály tudományos főmunkatársa volt.
A műhelysorozat munkájában Heves, Kistelek, Jánoshalma, Bátonyterenye, Salgótarján és Szécsény járásokból közel 100, a gyerekesély programban dolgozó kolléga és családsegítő munkatárs vett részt. A szakmai munkát figyelemmel kísérték többek között a Belügyminisztérium Társadalmi Felzárkózásért Felelős Helyettes Államtitkárság Gyermekesély Főosztálya, valamint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat mentorai is.
A szakmai műhelyek működtetésének célja, hogy a gyerekekkel és családjaikkal foglalkozó szakemberek számára lehetőség legyen tapasztalatcserére, ezáltal speciális tudásbővítésre.
A fókuszban az alábbi területek megismerése volt:
- a veszélyeztetési ügyekben keletkezett bűnügyi iratok elemzésének tapasztalatai
- a jelzések és beavatkozások, a büntetőeljárás folyamata, a büntetéskiszabási gyakorlat
- a jelzőrendszerek tagjaival folytatott csoportos beszélgetések országos tapasztalatai
- az újszülött bántalmazási ügyek, a szülőgyilkosságok, a kapcsolati erőszak jellemzői
- a szegregátumok sajátosságai
Az előadás sok érzelmet mozgatott meg a résztvevőkben, valamint jól látszott az is, hogy olyan társadalmi problémával állunk szembe, ahol a megoldás érdekében további összefogásra, párbeszédre van szükség a szegénység újratermelődésének megakadályozására, valamint a kirekesztődés csökkentésének érdekében.